جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوي

پنجشنبه 07 اسفند 1399

اجرای ماموریت های هلال احمر در سوانح با همراهی جوامع محلی ممکن است / مدیریت خانه های هلال با مردم است

مسئول هماهنگی خانه های هلال جمعیت هلال احمر کشور گفت: رویکرد اجتماع محور با توجه به ظرفیت های محلی از برنامه‌های اصلی جمعیت هلال احمر در دوران فعلی تعریف شده و اجرای ماموریت‌ها در سوانح نیز با همراهی جوامع محلی ممکن است. مسئول هماهنگی خانه های هلال جمعیت هلال احمر کشور گفت: رویکرد اجتماع محور با توجه به ظرفیت های محلی از برنامه‌های اصلی جمعیت هلال احمر در دوران فعلی تعریف شده و اجرای ماموریت‌ها در سوانح نیز با همراهی جوامع محلی ممکن است.
 به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمرخراسان رضوی، حسن فراهانی، مسئول هماهنگی خانه‌های هلال کشور در جلسه شورای مدیران جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در سالن زنده یاد بیژن دفتری مشهد اظهار کرد: تجربه انقلاب اسلامی و یافته های علمی جهانی نشان می‌دهد که اگر مردم خودشان را صاحب یک کار و عهده‌دار رسالتی بدانند سرانجام آن امر قرین توفیق است.
 وی افزود: مدیریت خانه‌های هلال با مردم است و هلال احمر صرفاً نقش هدایت و نظارت و تا حدودی ساماندهی این نیروهای مردمی را دارد.
مسئول هماهنگی خانه های هلال احمر با بیان اینکه حضور مردم هزینه های تولیگری را کاهش داده و متضمن اجرای بهینه برنامه‌هاست یادآوری کرد: همراهی و انجام حرکت‌های مردمی اعم از تولید ماسک و مواد ضدعفونی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیشترین نقش را در کنترل کرونا به خصوص در ماه‌های ابتدایی این بیماری داشت که ضمن اشتغالزایی به توانمند سازی عمومی در پیشگیری و بهبود روند این بیماری موثر بود.
وی افزود: طرح خانه‌های هلال از جمله برنامه‌هایی است که وفاق و همدلی خوبی برای اجرای آن در جمعیت هلال احمر وجود دارد و البته در آغاز تمرکزمان بر ایجاد گفتمان سازمانی در این زمینه است.
فراهانی با اشاره به اسناد بالادستی جمعیت هلال احمر در قانون برنامه پنج ساله قانون مدیریت بحران و سایر موارد ابلاغی اظهار کرد: افزایش آمادگی عمومی و آگاهی های مردم با ارائه آموزشهای ضروری و تمرین و تدبیر برای ارتقای سرمایه اجتماعی جمعیت و حفظ و نگهداشت داوطلبان در خانه هلال مقدور می شود.

وی افزود: بخشی از وظایف معاونت ها و مدیریت ها در دوره فعلی به خانه‌های هلال سپرده شده و ساختار سازمانی آن هم در دست اقدام است ضمن اینکه
 ستورالعمل آن در نهایت سادگی و سهولت ابلاغ شده تا مردم درگیر بروکراسی و چرخه دیوانسالاری ما نشوند.

 لزوم توجه به آسیب پذیری جوامع شهری و روستایی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به ضرورت توجه جدی به آسیب پذیری جوامع روستایی و محلی گفت: میزان آسیب‌پذیری در جوامع شهری در حال افزایش است چرا که توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات در شهرها باعث افزایش جمعیت در مناطق شهری و از سوی دیگر وجود معضل حاشیه نشینی شده که در این مناطق حاشیه، سیستم اطلاع رسانی و آموزش مشخص نیز وجود ندارد.
 دکتر سید مجتبی احمدی افزود: آسیب پذیری جوامع محلی به خاطر سازه ها و فاصله دور از مراکز و عدم دسترسی برای ارائه آموزش و آگاهی ها می بایست مدنظر باشد که وجود خانه های هلال در این راستا مفید و موثر است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با اشاره به اینکه حدود ۲۷ درصد جمعیت استان در مناطق روستایی ساکن هستند، راه‌اندازی خانه‌های آنان را در ارتقای سطح تاب آوری جامعه موثر دانست که ضریب نفوذ و سطح دسترسی هلال احمر را در اقصی نقاط کشور و در روستاهای دور افتاده نیز بالا می‌برد.
وی افزود : در حال حاضر ۲۱۴ خانه هلال در خراسان رضوی راه اندازی شده که موفق به جذب چهار هزار و161 نفر در این مراکز را داشته ایم.
در خاتمه این نشست، برنامه همکاری مشترک میان سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی و جمعیت هلال احمر استان برای ارائه خدمات به روستاییان و اعضای خانه های هلال در روستاها با ظرفیت های مشترک به امضای مدیران این دو نهاد رسید.
کلمات کلیدی
مدیر سایت
تهیه کننده:

مدیر سایت

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *