جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوي

یکشنبه 10 اسفند 1399

توسعه خانه‌های هلال در خراسان رضوی برای آمادگی و پیشگیری از بحران

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: این سازمان به منظور توسعه خانه‌های هلال و همچنین افزایش تاب آوری محلی، آمادگی، پیشگیری و آموزش همگانی بحران فعالیت‌هایی انجام خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری سلامت، سید مجتبی احمدی، با اشاره به آخرین اقدامات این جمعیت در مورد کرونا ویروس گفت: این سازمان هم مانند دیگر نهادها در بحث آموزش و کمک‌رسانی اقداماتی انجام داده است.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت کرونا در خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارد، ابتلا به کووید ۱۹ در خراسان رضوی بسیار بالا رفته و تعداد زیادی از شهرهای ما درگیر این بیماری هستند. فقط ۲ شهر خراسان رضوی در وضعیت زرد قرار دارند اما دیگر شهرها درگیر این بیماری شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی ادامه داد: با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در بحث لوازم تجهیزات حفاظت فردی یا همان PPE برای کارکنان و امدادگران پایگاه‌های هلال‌احمر اقداماتی انجام داده است، گفت: آموزش‌های همگانی مانند توصیه به استفاده از ماسک، توزیع بروشورهای آموزشی و بحث رعایت فاصله گذاری اجتماعی در فضای مجازی اقداماتی انجام داده و خواهد داد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان اینکه هنوز دستور ابلاغی برای انجام فعالیت‌های بیشتر برای هلال احمر از سوی دستگاه‌های متولی کرونا صادر نشده است، افزود: ستاد ملی مبارزه با کرونا فقط در حوزه‌های آموزش و بحث تامین لوازم حفاظتی کارکنان ابلاغیه‌هایی صادر کرده است.

احمدی ادامه داد: احتمال دارد در مراحل بعدی، ستاد ملی مبارزه با کرونا در بحث توزیع بسته‌های حمایتی و معیشتی از محل کمک‌های مردمی‌ برای ارسال بسته معیشتی به اقشار آسیب پذیر در طرح مواسات ابلاغیه ای صادر کند.

وی با اشاره به برپایی بیمارستان صحرایی در صورت کمبود تخت بیمارستانی در این استان افزود: در مرحله اول بهداری نیروهای مسلح اقداماتی انجام می‌دهد و ما هم به عنوان پشتیبان فعالیت‌هایی در این خصوص انجام خواهیم داد.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در بعضی از استان‌ها نقاهتگاه‌هایی احداث شده اما این نقاهتگاه‌ها را نیروهای مسلح و دانشگاه‌ها مدیریت می‌کنند و ما فقط به عنوان پشتیبان در کنار آنها خواهیم بود.

احمدی تاکید کرد: هنوز در استان خراسان رضوی برای ایجاد نقاهتگاه دستوری به هلال احمر داده نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بحث کووید ۱۹ غربالگری‌هایی در این استان انجام شده است، گفت: تاکنون در ۵۵ پست غربالگری یک میلیون و ۹۶ هزار و ۵۸۱ نفر غربالگری شده اند و ۷۱۷ نفر را به مراکز درمانی ارجاع دادیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: ۴۱۹هزار ۱۶۸ خودرو بازرسی شدند، ۱۷۸ هزار و ۲۴ عدد ماسک و ۱۹هزار ۴۵ مایع ضدعفونی کننده در پایگاه‌های هلال احمر توزیع شده است.

احمدی گفت: ما در بحث مواسات و اقدامات همدلی، ۵هزار و ۱۳۵ بسته که هر کدام ۳۰۰ هزار تومان ارزش داشتند را در بین مردم توزیع کردیم. ارزش کل کمک‌های مردمی ‌۴ میلیارد و ۹۱۳ میلیون تومان بوده است.

وی بیان کرد: ۳۵ هزار بسته بهداشتی ویژه بیماران خاص را به انجمن بیماران خاص مانند بیماران کلیوی، سرطانی‌ها و تالاسمی‌ها توزیع کردیم. اقلام اهدایی که توسط خیران بین جوامع و افراد آسیب پذیر توزیع شده ۲۹۶ هزار ماسک بوده که خود تولید و پخش کرده‌اند.

این مقام مسئول یادآور شد: خیران ۱۱ هزار و ۴۷ بسته بهداشتی، ۱۱ هزار و ۵۵۶ ژل ضدعفونی بین افراد توزیع کردند. در مقطع اول ۲۳ کارگاه داوطلبی تولید ماسک در سطح پایگاه‌ها برپا شده است.

احمدی افزود: ما در هر سطح استان ۲۴ شعبه و نمایندگی هلال احمر داریم که انجام وظیفه می‌کنند.

وی با بیان اینکه با تاکید رئیس جمعیت هلال احمر کشور، افزایش خانه‌های هلال را از طریق فرمانداران پیگیری می‌کنیم، گفت: تفاهم‌ نامه‌ای بین سازمان‌های همیاری و دهیاری کل کشور به منظور توسعه خانه‌های هلال وجود دارد. این اقدام برای افزایش تاب آوری محلی، آمادگی، پیشگیری و آموزش همگانی بحران در جامعه شهری و روستایی اجرایی خواهد شد.

کلمات کلیدی
مدیر سایت
تهیه کننده:

مدیر سایت

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *